Zmiana stosunków majątkowych Członka Funduszu
Członek Funduszu ma obowiązek powiadomić Fundusz o każdorazowej zmianie stosunków majątkowych.
Zmiana stosunków majątkowych może powodować nabycie praw do części środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku małżonka/byłego małżonka w otwartym funduszu emerytalnym. Środki te mogą zostać przekazane w ramach wypłaty transferowej na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym po przedstawieniu dokumentu stanowiącego o podziale środków zgromadzonych w funduszu z okresu obowiązywania ustawowej wspólności majątkowej.
Zawarcie związku małżeńskiego
Jeżeli w okresie członkostwa w Funduszu, Członek Funduszu zawarł związek małżeński, to powinien o tym fakcie poinformować Fundusz.
Wymagane dokumenty:
- odpis skrócony aktu małżeństwa – oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
- Formularz zmiany danych oraz zmiany w stosunkach majątkowych
Jeśli pomiędzy małżonkami istnieje inny stosunek majątkowy (niż ustawowa wspólność majątkowa), dodatkowo należy dołączyć dokument potwierdzający ten stan:
- dokument znoszący ustawową wspólność majątkową - oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem.
Zmiana w stosunkach majątkowych w trakcie trwania małżeństwa Członka Funduszu
Jeżeli w okresie członkostwa w Funduszu, w małżeństwie Członka Funduszu obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa, która została zniesiona przez separację lub umowę majątkową małżeńską wyłączającą ustawową wspólność majątkową bądź inny dokument prawny zmieniający stosunki majątkowe w małżeństwie, małżonkowi przysługuje prawo do wypłaty transferowej części środków zgromadzonych w okresie obowiązywania ustawowej wspólności majątkowej.
Środki te przekazywane są w ramach wypłaty transferowej na rachunek małżonka w otwartym fundusz emerytalnym, po przedłożeniu w Funduszu dokumentu, z którego wynika, jaka część środków z okresu obowiązywania ustawowej wspólności majątkowej przypadła małżonkowi wskutek dokonanego podziału majątku wspólnego.
Jeżeli małżonek nie jest członkiem żadnego otwartego funduszu emerytalnego, PKO BP Bankowy OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka Członka Funduszu i dokona wypłaty transferowej na ten rachunek.Rozdzielność majątkowa/separacja – wymagane dokumenty:
- odpis skrócony aktu małżeństwa (jeśli nie był wcześniej przekazany do Funduszu) – oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
- dokument znoszący ustawową wspólność majątkową - oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (np. małżeńska umowa majątkowa wyłączająca bądź ograniczająca ustawową wspólność majątkową sporządzona w formie aktu notarialnego; prawomocny wyrok Sądu orzekający separację z datą uprawomocnienia się),
- dokument stanowiący o podziale środków zgromadzonych na rachunku Członka Funduszu (o ile dowód zmiany stosunków majątkowych nie zawiera informacji o podziale) – oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (np. umowa cywilno-prawna lub umowa majątkowa w formie aktu notarialnego określająca podział środków zgromadzonych na rachunku w Funduszu),
- potwierdzona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość małżonka Członka Funduszu – dowód osobisty bądź paszport,
- dyspozycja wypłaty transferowej, lub pisemne oświadczenie małżonka, dotyczące sposobu realizacji wypłaty transferowej.
W celu dokonania podziału środków pieniężnych zgromadzonych w Funduszu można skorzystać z wzoru umowy cywilno-prawnej, która jest zamieszczona w części zawierającej „Pliki do pobrania”.
Ustanie małżeństwa Członka Funduszu
Jeżeli w okresie członkostwa w Funduszu, nastąpiło rozwiązanie małżeństwa Członka Funduszu poprzez rozwód lub unieważnienie małżeństwa, a w okresie trwania małżeństwa obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa, byłemu małżonkowi przysługuje prawo do wypłaty transferowej części środków zgromadzonych w okresie obowiązywania ustawowej wspólności majątkowej.
Środki te przekazywane są w ramach wypłaty transferowej na rachunek byłego małżonka w otwartym fundusz emerytalnym, po przedłożeniu w Funduszu dokumentu, z którego wynika, jaka część środków z okresu obowiązywania ustawowej wspólności majątkowej przypadła byłemu małżonkowi wskutek dokonanego podziału majątku wspólnego.
Jeżeli były małżonek nie jest członkiem żadnego otwartego funduszu emerytalnego, PKO BP Bankowy OFE otworzy rachunek na nazwisko byłego małżonka Członka Funduszu i dokona wypłaty transferowej na ten rachunek.Rozwód/unieważnienie małżeństwa - wymagane dokumenty:
- odpis skrócony aktu małżeństwa (jeśli nie był wcześniej przekazany do Funduszu) – oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
- dokument znoszący ustawową wspólność majątkową - oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (np. prawomocny wyrok orzekający rozwiązanie małżeństwa przez rozwód z datą uprawomocnienia tego wyroku, akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie z datą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego),
- dokument stanowiący o podziale środków zgromadzonych na rachunku Członka Funduszu (o ile dowód zmiany stosunków majątkowych nie zawiera informacji o podziale) - oryginał bądź kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (np. umowa cywilno-prawna lub umowa majątkowa w formie aktu notarialnego określająca podział środków zgromadzonych na rachunku w Funduszu),
- potwierdzona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość byłego małżonka Członka Funduszu – dowód osobisty bądź paszport,
- dyspozycja wypłaty transferowej, lub pisemne oświadczenie byłego małżonka, dotyczące sposobu realizacji wypłaty transferowej.
W celu dokonania podziału środków pieniężnych zgromadzonych w Funduszu można skorzystać z wzoru umowy cywilno-prawnej, która jest zamieszczona w części zawierającej „Pliki do pobrania”
Jednorazowa wypłata środków zgromadzonych na rachunku w PKO BP Bankowym OFE otwartym w związku realizacją wypłaty po zmianie stosunków majątkowych Członka Funduszu na rzecz jego małżonka/byłego małżonka (na podstawie art. 128 ustawy)
Jednorazowa wypłata środków zgromadzonych na rachunku w
PKO BP Bankowym OFE otwartym w związku realizacją wypłaty po zmianie
stosunków majątkowych Członka Funduszu na rzecz jego małżonka/byłego
małżonka (na podstawie art. 128 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych; „ustawa”)Jeżeli małżonek/były małżonek Członka Funduszu nie jest członkiem żadnego otwartego funduszu emerytalnego, PKO BP Bankowy OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka Członka Funduszu i dokona wypłaty transferowej środków na ten rachunek. Na podstawie art. 129a ustawy istnieje możliwość dokonania jednorazowej wypłaty wszystkich środków pieniężnych przekazanych w ramach wypłaty transferowej na ten rachunek.
Prawo do jednorazowej wypłaty przysługuje osobie, która złoży wniosek oraz spełnia jeden z poniższych warunków:
- złoży decyzję przyznającą jej emeryturę, zaopatrzenie emerytalne, emeryturę dla rolników lub uposażenie w stanie spoczynku – wymagane załączenie do wniosku oryginału bądź potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii decyzji przyznającej emeryturę lub decyzji przyznającej zaopatrzenie emerytalne lub decyzji przyznającej emeryturę dla rolników lub decyzji przyznającej uposażenie w stanie spoczynku,
- nie nabyła prawa do emerytury ale ukończyła 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn),
- urodziła się przed dniem 1 stycznia 1969 r., a zgromadzone na jej rachunku środki w dniu złożenia (wpływu) wniosku do Funduszu, nie są wyższe od kwoty stanowiącej:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (wysokość przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale jest publikowana w formie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do 7 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału.), jeżeli otwarcie rachunku nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2002 r.,
- 150% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (wysokość przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale jest publikowana w formie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do 7 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału), jeżeli otwarcie rachunku nastąpiło po dniu 1 stycznia 2002 r.
Wypłata jednorazowa nie jest dokonywana małżonkowi urodzonemu po dniu 31 grudnia 1968 r., który po dniu otwarcia Rachunku, opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne.
Dokumenty należy przesłać pod adres:
Dokumenty należy przesłać pod adres:
PKO BP Finat sp. z o.o.
ul. Chmielna 89
00-805 WarszawaPotwierdzenie dokumentów za zgodność z oryginałem
Składane kopie dokumentów wymagają potwierdzenia za zgodność z oryginałem. PKO BP Bankowy OFE akceptuje potwierdzenia kopii dokonane przez:
- notariusza,
- organ uprawniony do wykonywania takich czynności (jednostka terytorialna miasta, gminy, powiatu, placówka dyplomatyczna),
- pracownika PKO BP BANKOWY PTE,
- pracownika PKO BP Finat Sp z o.o..
Potwierdzenie za zgodność z oryginałem musi zawierać pieczęć firmową z nazwą instytucji, czytelne imię i nazwisko osoby potwierdzającej oraz datę dokonania potwierdzenia.
Terminy realizacji wypłat
Wypłata transferowa na rachunek w innym otwartym funduszu emerytalnym dokonywana jest w najbliższym terminie dokonywania wypłat transferowych licząc od daty wpływu ostatniego z wymaganych dokumentów (wypłaty transferowe dokonywane są raz na kwartał – w lutym, maju, sierpniu i listopadzie), jednak nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od daty wpływu ostatniego z wymaganych dokumentów.
Jeżeli małżonek/były małżonek nie posiada rachunku w żadnym otwartym funduszu emerytalnym i w terminie dwóch miesięcy od dnia przedstawienia dowodu, że jemu przypadły środki zgromadzone na rachunku Członka Funduszu, nie wskaże rachunku w innym otwartym funduszu emerytalnym, PKO BP Bankowy OFE niezwłocznie otworzy rachunek na nazwisko uprawnionego małżonka/byłego małżonka i przekaże na ten rachunek przypadające mu środki, jednak nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od daty wpływu ostatniego z wymaganych dokumentów.
Jednorazowa wypłata bezpośrednia środków z rachunku otwartego w trybie art. 128 ustawy jest realizowana w terminie 14 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.
Podatek od wypłat realizowanych po zmianie stosunków majątkowych Członka Funduszu
Od wypłat transferowych nie potrąca się podatku. Wypłacana jest kwota bez pomniejszania o podatek.
Podział środków na subkoncie w ZUS
PKO BP Bankowy OFE powiadomi Zakład Ubezpieczeń Społecznych („ZUS”) o podziale i wypłacie środków z rachunku w Funduszu. Na tej podstawie ZUS analogicznie podzieli środki gromadzone na subkontach małżonków/byłych małżonków w ZUS.
Pliki do pobrania
- pdf
Formularz Zmiana danych oraz zmiana w stosunkach majątkowych
plik w formacie PDF rozmiar 4,4 MB
- pdf
Dyspozycja wypłaty środków zgromadzonych na rachunku Członka PKO OFE
plik w formacie PDF rozmiar 1,1 MB
- pdf
Instrukcja wypełniania Dyspozycji wypłaty środków zgromadzonych na rachunku Członka PKO OFE
plik w formacie PDF rozmiar 294,3 KB
- pdf
Umowa o podział środków zgromadzonych na rachunku
plik w formacie PDF rozmiar 16,4 KB
OFE
- OFE na dzień 13.09.2024